KONST / Etsningar, Gravyrer, Träsnitt & Kopparstick / Etsning 5005451
*
nr 500 5451
Etsning
Ossian Elgström, 1922, 12x17
Utrop:
100 kr
Såld:
100 kr
Sista tid för bud online:
måndag 10 december 2007
kl 17:47:50
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
7/12 20:22:23
1
Vinnande bud
- Tema
- Läs mer...
Ossian Elgström (1883-1950)
Målare verksam vid Lidköpings porslinsfabrik omkring 1930 samt vid Rörstrand 1939-1940. Mest känd för sin fruktservis Pajala som skildrar samernas liv.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: etsning etsningar grafik ossian elgström
-
8052 Etsning
David Ahlqvist (1900-1988), Sverige. Signerad, Kak..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
20 maj kl 19:11
-
8009 Etsning
Einar Norelius (1900-1985), Sverige. "Snäcka". Sig..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
20 maj kl 18:07
-
8378 Etsning
Eva Stockhaus (f. 1919), Sverige. "Den gamla vedbo..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
20 maj kl 18:23
-
8099 Etsning
Garibaldi Lindberg (1863-1957), Sverige. Signerad,..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
20 maj kl 18:43
-
8084 Etsning
Mona Johansson. Stilleben. Signerad, numrerad 167/..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
20 maj kl 19:58
-
8213 Etsning
Oidentifierad konstnär. Ej signerad, Paris. Bildmå..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
20 maj kl 18:24
*
Etsning
nr 500 5451
Etsning
Ossian Elgström, 1922, 12x17
Utrop: | 100 kr |
---|---|
Såld: | 100 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 10 december 2007 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
7/12 20:22:23 | 1 | Vinnande bud |
- Tema
- Läs mer...
Ossian Elgström (1883-1950)
Målare verksam vid Lidköpings porslinsfabrik omkring 1930 samt vid Rörstrand 1939-1940. Mest känd för sin fruktservis Pajala som skildrar samernas liv.
Målare verksam vid Lidköpings porslinsfabrik omkring 1930 samt vid Rörstrand 1939-1940. Mest känd för sin fruktservis Pajala som skildrar samernas liv.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: etsning etsningar grafik ossian elgström
-
8052 Etsning
David Ahlqvist (1900-1988), Sverige. Signerad, Kak..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
20 maj kl 19:11 -
8009 Etsning
Einar Norelius (1900-1985), Sverige. "Snäcka". Sig..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
20 maj kl 18:07 -
8378 Etsning
Eva Stockhaus (f. 1919), Sverige. "Den gamla vedbo..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
20 maj kl 18:23
-
8099 Etsning
Garibaldi Lindberg (1863-1957), Sverige. Signerad,..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
20 maj kl 18:43 -
8084 Etsning
Mona Johansson. Stilleben. Signerad, numrerad 167/..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
20 maj kl 19:58 -
8213 Etsning
Oidentifierad konstnär. Ej signerad, Paris. Bildmå..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
20 maj kl 18:24